حضرت محسن علیه السلام

 

حضرت محسن صلوات الله علیه همان سرّ مستودع می باشد

به این دعای مشهور دقت بفرمایید: 

اللهم إنی أسئلک بحقّ فاطمه وأبیها ، و بعلها و بنیها ، و السرّ المستودع فیها ، أن تصلّی علی محمّد و آل محمّد ، و أن تفعل بی ما أنت أهلُه ، و لا تفعل بی ما أنا أهلُه : 

خدایا از تو میخواهم به حق فاطمه  و پدرش و همسر و فرزندانش ، و سرّ به ودیعه نهاده در او ، که درود فرستی بر محمد و خاندان محمد ، و با ما چنان رفتار فرمایی که شایسته تو است ، نه آنچنان که ما سزاوار آنیم . 

اما بدون شک ، یکی از معانی سر مستودع همان شاهزاده ی شهید ، محسن (صلوات الله علیه) است به قرینه ی قول (فرزندانش) ، و تأیید دیگر اینکه : شیخ جلیل ابن شهر آشوب در کتاب متشابه القرآن ، مستودع را چنین معنا کرده : 

قرار داده شد در یک محل موقتی ؛ همچون بچه در شکم ، پس مراد از فرزندان ، حسن و حسین (صلوات الله علیهما) می باشند؛ چون آن دو به دنیا آمدند و ظاهر در دعا هم همین است. ( البته تمام ائمه صلوات الله علیهم شامل فرزندان آن بانو می شوند حتی حضرت مهدی عجل  الله تعالی فرجه الشریف).

و مراد از سرّ مستودع آقایمان محسن شهید (صلوات الله علیها) است؛ چون همچون سرّی مستور بود.

فاطمه (صلوات الله علیها) حجت بزرگ الهی ، صاحب اسرار و حقایق فاطمیه ، و حقیقت شب قدر است، و خلایق از درک حقّ معرفتش عاجز و ناتوانند؛ برای همین هم اورا فاطمه نامیدند.

او صاحب سرّ مستودع هست، و یکی از معانی سرّ مستودع محسن شهید است که جنین و مستور بوده و کسی او را در دنیا ندید، چون قبل از اینکه به دنیا آید شهید شد.

آری، محسنی که برای پدرش علی ابن ابیطالب (صلوات الله علیهما) گنجی است در بهشت، برای مادرش فاطمه (صلوات الله علیه) سرّ مستودع می باشد.

مختصرا اینکه: از اینجا معلوم می شود سرّ اینکه خداوند نام او را محسن نامیده است چیست؛ 

چرا که محسن اسمی از اسم های حق تعالی بوده و از طرفی هم احدی ذات او را نمی شناسد و هیچ چشمی او را نخواهد دید؛ چون او جسم نیست.

و محسن ابن فاطمه (صلوات الله علیهما) همچنان که حقش بود از جانب مردم شناخته نشد، و دنیا به او ستم و نیرنگ کرد در حالی که او سرّی پوشیده ماند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *